تبلیغات
آموزش و پرورش دهلران - روش تدریس عربی
نوزدهم آذر 87

روش تدریس عربی

   نوشته شده توسط: عیسی نظری    

 

 روش تدریس عربی سوم راهنمایی   

                                                          موضوع : فعل امر                                                                   

  طرح درس   

                           

مشخصات کلّی

    نام درس : عربی   موضوع درس : فعل امر                  مدت جلسه : 80 دقیقه

         شماره طرح درس :3       تعداد دانش آموزان : 25      کلاس و مقطع تحصیلی : سوم راهنمایی

        نام معلم :                                تاریخ :

 

 

هدفهای رفتاری و درسی

     دانش آموز در پایان این درس :

     1. قرائت صحیح متن عربی درس 5 را تلفظ می کند .

     2. کلمات جدید با رنگ قرمز را درست می خواند و می نویسد .

     3.  ترجمه درست درس 5 را می فهمد .

     4. فعل امر و 6 صیغه مخاطب آن را می شناسد .

     5. در زمینه صرف فعل امر وانواع همزه اول آن علاقه مند می شود .

    6. نمونه بارز امر در جامعه اسلامی ( فریضه امر به معروف ) را شرح می دهد

 

 

وسایل

 

    1. کتاب درسی 2. تصاویر 3. کارت 4. تخته کلاس 5. جدول کارتها  6.. تخته رنگی  7. وایت برد با ماژیک رنگی   8. گچ سفید و رنگی 9. کارت مقوایی 10. تخته یونولیت 11. درختچه کاج

 زمان

 

 قبل از شروع درس

  

        1. سلام و احوال پرسی از دانش آموزان 2. دقت در وضع جسمی و روانی  آنها 3. حضور و غیاب 

         4. خواندن احادیث و ترجمه و تفسیر توسط شاگردان  5. جمع آوری تکالیف فردی

          ( تذکر : همه دانش آموزان دفتر خط دار – مداد- پاک کن – خودکار آماده داشته باشند )

5

 

 ارزشیابی تشخیصی

 

      پرسش از چند دانش آموز در مورد :. فعل ماضی منفی چیست؟ و علامت آن کدام است ؟. فعل مضارع منفی            چیست ؟  و علامت آن کدام است ؟

 5

 

 آماده سازی

رئوس مطالب

 

1-       اطلاعات دانش آموزان از فعل امر در زبان فارسی2. علامت فعل امر در زبان فارسی3..هدفهای درس جدید

4..طرز ساخت فعل امر5. علائم فعل امر در زبان 6. عربی ترجمه فعل امر و 6 صیغه آن در عربی

20

 

   فعالیت های

مربوطه روشها

 

سوال : 1. بچه ها درزبان فارسی وقتی انجام کاری را از کسی می خواهیم

2. اگر به صورت خواهش و تمنّا را بخواهیم با چه حالتی بیان می کنیم ؟

. به نظر شما فعل امر با چه لحنی خوشایند است و چرا ؟ 

 

 ارائه درس جدید

  

هدفهای درس جدید : 1. تعریف فعل امر  2. توضیح 6 صیغه های فعل مضارع مخاطب و  ترجمه ی آنها

       3. طرز ساخت فعل امر و 6 صیغه حاضر آن 4. ترجمه فعل امر   5. . تلفظ صحیح درس 6. ترجمه صحیح درس

 5

فعالیت مربوط به روشها

روش اختصاصی تدریس عربی سوم راهنمایی : نصب کارتهای رنگی روی تخته

سوال : فعل امر را تعریف کرده و علائم آن را در زبان عربی و طرز ساخت را توضیح دهید؟

ادامه سوال از دانش آموزان و نوشتن پاسخهای آنان روی تخته-

تشریح درس جدید و قواعد فعل امر با استفاده از تصاویر کارتها 

  

35

 روش مطالب

 

خلاصه ی درس – تعیین تکلیف – انجام تحقیق و کار عملی توسط دانش آموزان

– مطالب کتابهای غیر درسی

 

 

 تکمیل 

 

خلاصه درس با استفاده از نوشته ها ی روی تخته و یادداشت برداری آنها توسط دانش آموزان به پای تخته برای نوشتن تمرین و حل ان در دفتر عربی و تعیین تمرینهای کتاب برای تکلیف جلسه ی بعد در منزل. 

 

 ارزشیابی تکوینی

 

بازدید دفترهای تمرین ، منظور رفع اشکالهای نوشتنی دانش آموزانی که اشکال دارند .

دقت در رفتارهایی که نشانه علاقه مندی و یا عدم علاقه دانش آموزان نسبت

به درس می باشد . نوشتن چند سوال در مورد درس امر

جز روی تابلو و نوشتن پاسخ آنها توسط دانش آموزان در روی کاغذ جمع آوری پاسخ های آنان

 10