تبلیغات
آموزش و پرورش دهلران - اصول مطالعه بهترهنگام امتحان
شانزدهم دی 87

اصول مطالعه بهترهنگام امتحان

   نوشته شده توسط: حاجیه دیناری    

امروزه استفاده ازروشهای صحیح مطالعه یکی ازاصول مهم یادگیری ویاددهی دردانش آموزان است. با نزدیک شدن ایام امتحانات همیشه دانش آموزان ودانشجویان بامشکلات روحی وروانی زیادی روبرومی شوندکه این امرناشی ازوجوداسترس ونوع اضطراب امتحان است.

گیودا و لودلو   Gida LudLow اضطراب  امتحان را نوعی واكنش ناخوشایند و هیجانی نسبت به موقعیت ارزیابی در مدرسه و كلاس درس تعریف كرده اند.این حالت هیجانی معمولا"با تنش ، تشویق ، نگرانی ،سردرگمی، برانگیختگی سیستم اعصاب خود مختارهمراه است .

 ساراسون و دیویدسون اضطراب امتحان را اینگونه تعریف می كنند، اضطراب امتحان نوعی خود اشتغالی ذهنی است كه با خود كم انگاری و تردید در باره توانائیهای خود ، مشخص می شود و غالبا" به ارزیابی شناختی منفی ، عدم تمركز حواس ، واكنشهای جسمانی نا مطلوب و افت عملكرد تحصیلی فرد منجر می گردد.
گیودا ولودلو Gida LudLow اضطراب امتحان را نوعی واكنش ناخوشایند و هیجانی نسبت به موقعیت ارزیابی در مدرسه و كلاس درس تعریف كرده اند . این حالت هیجانی معمولا" با تنش ، تشویق ، نگرانی ، سردرگمی ، برانگیختگی سیستم اعصاب خود مختارهمراه است .
از نظر كالو KaLow  اضطراب امتحان عبارت است از نگرانی فرد در مورد عملكرد ( انتظار شكست ) استعداد و توانایی خویش به هنگام امتحان و موقعیت های ارزیابی است .

o       اصول قبل از مطالعه :
تعیین دقیق هدف: انگیزه و هدف یكی از مهمترین عوامل یادگیری است كه روند آن را آسان و سریع می كند. بنابراین باید قبل از مطالعه هدف خود را به روشنی مطرح كنید. به طور مثال انتظار دارید چه میزان خبر و اطلاعات از مطلبی را كه می خوانید به دست آورید شما باید در انتخاب هدف مطالعه، به نكته های اصلی و مهم دقت كنید و مطالب كلیدی را برگزینید.
تعیین مدت زمانی مطالعه و مقدار مطالعه كتاب: باید تعیین كنیم می خواهیم چه مدت این كتاب را بخوانیم و سپس تصمیم بگیریم چه مقدار كتاب را در چه مدت زمان بخوانیم و اگر زمان و مقدار مطالعه مشخص شود دقت هنگام خواندن افزایش می یابد. ضمن آن كه تعیین زمان و مقدار مطالعه نگرانی و دلهره و بیم خواننده را می كاهد و آرامش می دهد.
انتخاب محیط مناسب : مكان مناسب برای مطالعه یكی از عواملی است كه می تواند حواس پرتی را به حداقل برساند. سعی كنید هر روز در جای ثابتی مطالعه كنید. مكان ساده باشد. نور كافی و مناسب هم لازم است تا موجب خستگی چشم نشود. هنگام مطالعه محل نشستن باید راحت باشد تا با مشكل مواجه نگردد.
اجتناب از پرخوری: هنگام مطالعه غذای سنگین و زیاد نخورید چرا كه وقتی شكم پر باشد به خواب و استراحت تمایل پیدا می كنید لذا یادگیری دچار مشكل می شود.
 
اصول هنگام مطالعه
مطالعه فعالانه : دانش آموز باید هدفدار مطالعه كند. در واقع برای به نتیجه رسیدن و بهره بردن باید مطالعه فعالانه انجام گیرد. می توان با گزینش نكته های مهم، علامت گذاری، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی و حل تمرین به این امر كمك كرد.
جدیت در مطالعه: زمانی را كه معین كرده اید تا خواندن را شروع كنید، بیهوده وسواس به خرج ندهید و بهانه تراشی نكنید. كارهای عقب مانده را هنگام مطالعه انجام ندهید. حین مطالعه از تلویزیون و رادیو و صحبت كردن دوری كنید.
حفظ آرامش در هنگام خواندن:در زمان مطالعه از هیجان زدگی اجتناب كنید. مهمترین مسئله حفظ آرامش در زمان مطالعه است. زیرا نگرانی و هیجان زدگی ذهن شما را آشفته می كند و مانع ایجاد تمركز ذهنی می شود و فرد از فهم مطالب باز می ماند.
ترك افكار منفی: هنگام مطالعه نباید با افكار منفی و گسترش دامنه آن، ذهن خود را مشغول و مضطرب كنید. هیچ گاه با خود این جملات را تكرار نكنید «من در امتحان و آزمون موفق نمی شوم».
استفاده از انگشت : هنگام مطالعه بهتر است انگشت سبابه را روی خطوط قرار دهید به این وسیله از حافظه بصری خود نیز استفاده بهتری می توان كرد.
تمركز حواس: برای استفاده از خواندن باید روی موضوع مورد نظر توجه داشته باشید و به اصطلاح حواستان را متمركز كنید تا موضوع بحث و نكته های اصلی و فرعی، نظرات و استدلال ها را درك كنید.
استراحت : بعد از مطالعه به اندازه معین لازم است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت كنیم.
 
اصول بعد از مطالعه
سازماندهی آموخته ها: در طول مطالعه نكته ها، یادداشت هاو علامت گذاری ها را یكبار بررسی و شماره گذاری كنید.
تكرار آموخته ها: یكی از عوامل یادگیری یادسپاری آموخته ها ست لازم نیست تمام مطالب را یك باره و در یك زمان به خاطر بسپارید بلكه برعكس اگر در فاصله های زمانی متعدد عمل تكرار انجام گیرد مطالب بهتر در ذهن می ماند.
مرور: مرور به معنای دوباره خواندن و با تفضیل بیشتر خواندن تمام نكته هایی است كه در ظرف هفته درباره آن مطالعه كرده ایم، به طور خلاصه مرور چند فایده دارد:
 
مرور موجب درك بهتر درس ها می شود.
 مرور موجب می شود درس ها و آموخته ها دیرتر فراموش شود.
 مرور هفتگی شما را همیشه برای هرگونه آزمایش و امتحان آماده نگه می دارد.
 
طرح سؤال: پس از خواندن مطالب سؤال های زیر را از خود بپرسید و به آنها پاسخ دهید.
 تا چه میزان به هدف هایی كه برای مطالعه در نظر داشتید دست یافته اید
 
تا چه میزان نكته های اصلی و فرعی موضوع را درك كرده اید
 
چه نظرات و عقایدی در نوشته مطرح شده است
 
نویسنده چه می خواهد اثبات كند چگونه استدلال می كند
مباحثه : شما می توانید با دوستانتان درباره موضوعی مشترك بحث كنید و برداشت های خودتان را به دیگران انتقال دهید كه در نحوه سخن گفتن شما نیزبسیار مؤثر است.

 

پیشنهاداتی برای مطالعه ی بهتر:

1 ـ مكان مطالعه : استفاده از یك مكان مشخص برای مطالعه به تمركز حواس كمك می كند. حتی الامكان بهتر است در محل بخصوصی مطالعه كنید و مكان مطالعه خود را كمتر تغییر دهید. مكان مطالعه همچنین باید عاری از سر و صدا باشد و عوامل و محركهایی كه منجرب به حواس پرتی می شوند در آنجا به حداقل ممكن كاهش یابند.

2-  نور و حرارت مكان مطالعه : باید مناسب باشد و دمای 20 درجه و نور متوسط كه نه خیلی زیاد باشد و نه كم، مفید خواهد بود.

3ـ زمان مطالعه : سعی كنید زمان مشخصی برای مطالعه در هر روز درنظر بگیرید ، به طوری كه در این زمان به هیچ كار دیگر نپرداخته، آمادگی كامل برای مطالعه داشته باشید. طبق مطالعات انجام شده ، مطالعه در اوایل صبح كارآمدتر است.

4ـ فاصله چشم و كتاب : بطور متوسط اگر فاصله 30 سانتی متر رعایت گردد، مطلوب است.

5ـ وضعیت بدن در هنگام مطالعه : نشستن پشت میز مطالعه بهترین وضعیت مطالعه است، لذا از دراز كشیدن بپرهیزید كه تمركز حواس را از بین می برد و موجب خواب آلودگی می شود.

6ـ مطالعه بدون حركت : سعی كنید حتی الامكان از مطالعه درحال راه رفتن و یا در وسیله نقلیه ای كه لرزش دارد خودداری نمایید كه باعث خستگی چشم ها می گردد.

7ـ یادداشت برداری و خلاصه نویسی : با یادداشت برداری و خلاصه نویسی میتوانید مطالبی را كه نیاز به اندیشه و تفكر بیشتری دارند و یا باید آنها را حفظ كنید، راحت تر به خاطر بسپارید.

8ـ تندخوانی : سعی كنید تند خوانی را بیاموزید و تمرین كنیدكه تند بخوانید. تندخوانی باعث صرفه جویی در وقت و تمركز حواس می شود شما می توانید با توجه به اهداف خود، برای مطالعه مطالب گوناگون از روشهای مختلف استفاده كنید.

 


How do you get Achilles tendonitis?
شانزدهم شهریور 96 07:19 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area .

Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
Reading this information So i'm satisfied to express that I have a very
good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
I such a lot indisputably will make certain to don?t
fail to remember this web site and give it a look regularly.
Why does it hurt right above my heel?
چهاردهم مرداد 96 03:56 ق.ظ
Fantastic blog you have here but I was wanting to know if
you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article?
I'd really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let
me know. Cheers!
jodiecall.blog.fc2.com
سیزدهم مرداد 96 03:13 ب.ظ
It's going to be finish of mine day, but before ending I am reading this enormous article to increase my knowledge.
manicure
دوازدهم فروردین 96 06:19 ق.ظ
For most recent information you have to visit internet and on web I found this website as a finest website for most recent updates.
manicure
دهم فروردین 96 01:28 ب.ظ
After checking out a number of the blog articles on your blog, I really like your way of blogging.
I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please
check out my website too and let me know how you feel.
همشهری
سی ام بهمن 87 08:26 ب.ظ
سلام همشهری خوبم تو آنجا چکار میکنی ؟!!! مطالبت عالیند موفق باشید. از آقای امانی وآقای چابک ودیگر همکاران هم تشکرمی کنم .بهت زنگ میزنم.
خلیلزاده
یکم بهمن 87 10:21 ب.ظ
سلام خسته نباشید . سعی کنید مطالب آسان تر برای اولیا هم تهیه نمایید . چون ممکن است مطالب سنگین را خوب متوجه نشوند .
کرمی
هفدهم دی 87 01:19 ق.ظ
دانشجوم مطالبت خیلی عالی وبه روزبودازآقای امانی وچابک هم تشکرمیکنم
شانزدهم دی 87 08:55 ب.ظ
مطلب خوبی بود ولی لطفا یه کم پر کار تر باشید خانم دیناری
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر