تبلیغات
آموزش و پرورش دهلران - چگونه بهتر درس بخوانیم ،یاد بگیریم
بیست و یکم فروردین 88

چگونه بهتر درس بخوانیم ،یاد بگیریم

   نوشته شده توسط: مجتبی چابک    

 متاسفانه بسیاری از دانشجویان به طور كامل با شیوه‌های درس خواندن و تست زدن آشنا نیستند به همین دلیل  دانستن نكته‌هایی ضروری به نظر می رسد .

  سه شرط یادگیری موفقیت‌آمیز و لذت‌بخش، که لازم است در خود آن‌ها را ایجاد و نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید، عبارتند از:  تمایل به یادگیری: ، یادگیری با انجام فعالیت: ،درک کردن: است.مهارت‌های مدیریت زمان را نیزیاد بگیرید و آن‌ها را به کار بندید. برای مطالعه و انجام تکالیف، مهلتی را برای خود تعیین کنید. همچنین فرصت‌هایی برای اتفاقات پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید.درباره تجربه‌های ناموفق یادگیری خود فکر کنید

کتاب و مطالعه:مطالعه فعال همواره با قلم همراه است. از نوشتن داخل کتاب نترسید. کتاب‌تان را خودتان شخصی کنید و آن را برای خودتان بنویسید. با کمک مداد یا ماژیک‌های رنگی یا هر وسیله دیگر، تصویری منحصر به فرد از صفحات کتاب ایجاد و در ذهن‌خود نگه دارید.

 قبل از هر جلسه:قبل از برگزاری هر جلسه درس، از مطالبی که قرار است یاد بگیرید آگاه باشید و حتما در مورد آن پیش‌مطالعه کنید. سوالات و تمرینات آخر فصلی که قرار است مطالعه شود را بررسی کنید سعی کنید با پیش مطالعه، سوالاتی برای خود طرح کنید و در طول کلاس درصدد یافتن پاسخ‌هایی برای آن‌ها باشید.

 در طول هر جلسه:بدانید و سعی کنید کشف کنید که مدرس پس از آموزش هر مطلبی چه انتظاری از شما دارد. هدف‌های یادگیری هر مطلبی را مشخص کنید و بدانید چرا باید چیز‌های خاصی را بیاموزید.اگر یادداشت برداری می‌کنید، رونویسی نکنید. ایده‌ها و مفاهیم را در ذهن‌تان پردازش کنید و با زبان و کلمات خودتان یادداشت کنید.در مصرف کاغذ صرفه‌جویی نکنید!! و در كلاس فعال و پر انرژی باشید  از سئوال كردن نترسید در هنگام یادداشت برداری با استفاده از اندازه‌های متفاوت خط، رنگ، یا هر تکنیک دیگر، به فرا‌خور مطلب، تفاوت‌های بصری ایجاد کنید. در حین یادداشت برداری، سوالات و نظرات خود را حتما بنویسید.

 پس از هر جلسه: با یادداشت‌ها و کتاب خود کاری انجام دهید. آن‌ها را در قفسه به حال خود رها نکنید.مطالبی را که آموخته‌اید مرور کنید. خلاصه مطالب را تهیه کنید. تکالیف سنگین را به چند بخش کوچک تقسیم کنید، برای هر یک مهلتی تعیین، و هر قسمت را در زمان خود انجام دهید. به خاطر داشته باشید «همکاری و مشارکت» می تواند بسیار مفید باشد از جمع دوستان استفاده كنید  به خاطر داشته باشید که توضیح دادن یک موضوع برای یک نفر دیگر، به یادگیری شما کمک بسیار زیادی خواهد كرد

 آمادگی برای امتحانات:دوره کردن درس را خیلی زود، یعنی به محض اینکه مطلبی برای دوره کردن وجود داشته باشد، شروع کنید. به خاطر داشته باشید که اگر هیچ عامل تهدیدکننده‌ای ناشی از امتحان قریب‌الوقوع وجود نداشته باشد، دوره کردن لذت‌بخش‌تر است.”مطالعه انفعالی“ خطرناک است. به این معنی که چندبار خواندن مطلبی بدون آن‌که قادر به استفاده از آن باشید، بی‌فایده است. دوره کردن زمانی سودمند است که با فعالیتی نوشتنی یا پاسخگویی به سوالات و حل مساله همراه باشد.خلاصه‌ای از دانسته‌های خود را تهیه کنید. خلاصه‌نویسی سبب می‌شود که موضوعات درسی را بتوانید دسته‌بندی کنید و بهتر به خاطر بسپارید.اوراق امتحانی، تکالیف، یادداشت‌ها و... را در طول دوره به نحو مناسبی دسته‌بندی و نگهداری کنید. مطالعات موردی، مثال‌های به کار رفته و مساله‌هایی که در جلسات درس مطرح می‌شوند، ممکن است الگویی برای جلسات امتحان هم باشند.راه و روش‌هایی برای خود-ارزیابی بیابید. با معیار‌های ارزیابی و نمره‌دهی امتحانات(نمره منفی ) آشنا شوید و آنها را تمرین و رعایت کنید. در سیستم پیام نور هر 6 سوال اشتباه یك نمره منفی دارد )

 امتحانات:مقداری اضطراب و فشار روحی عملا سلامت‌بخش است و می‌تواند مفید باشد . زیرا در اثر فشار روحی سطح آدرنالین خون بالا می‌رود و عملکرد انسان بهبود می‌یابد. پس چندان نگران اضطراب امتحان نباشید و از آن به بهترین نحو استفاده کنید در مورد خود ذهنیت مثبت داشته باشید  با جواب دادن یك سوال درست خودتان را تشویق كنید و لبخند بزنید هرگز به فكر تقلب نباشید «حتی در صورت موفقیت احتمال درست بودن آن 50درصد است ترس و دلهره‌اش هم به كنار»، خودتان را مقایسه نكنید و اگر مضطرب شدید چند نفس عمیق بكشید و ماهیچه‌های پا و دست را كشیده و سپس شل كنید با نام و یاد خدا دوباره شروع كنید .پاسخ دهی درست به تست ها مانند هر مهارت دیگری با تمرین بهبود می‌یابد.مدیریت زمان در امتحانات بسیار اهمیت دارد. به خصوص در امتحانات تستی‌كه علاوه بر دانش و دانسته‌های دانشجویان،مهارت تست زدن و تست نزدن در آن بسیار مهم است و تست نزدن هم خود یك هنر است كه باید یاد گرفته شود .قبل از پاسخگویی به هر سوال، آن را با دقت  بخوانید. به است و نیست های آخر سوال توجه كنید سوالات تستی در واقع تشخیص درست‌ترین گزینه در میان چند گزینه درست است و نیاز به تحلیل دارد نه صرفاً بازیابی سوال ؛ پس عجله نكنید و گزینه ها را یكی یكی تحلیل كنید  اگر در سوالی هیچ یك از گزینه ها را مناسب نمی دانید رهایش كنید وباید هشیار باشید كه تست هارا سرخود نزنید ، سعی كنید كمترین سوال را بدون پاسخ رها كنید و حتما هم نباید همه تست ها رابزنید (نمره منفی را به یاد داشته باشید هر 6 سوال یك سوال)  و هر 5 سوال یك بار، شماره سوال و جواب آن را در پاسخ نامه باورقه سوالات مقایسه كنید. دقت کنید که آنچه اهمیت دارد نمره آوردن از کل ورقه امتحانی است، نه نمره آوردن از یک سوال. پاسخ‌نامه خود را كثیف نكنید در انتهای جلسه امتحان پاسخ‌های خود را مرور کنید. مطالعه دقیق و دوباره ورق امتحانی می‌تواند منجر به کسب نمره بالاتر شود اما وسواس به خرج ندهید. سعی کنید اشتباهات آشکار خود را ببینید

 پس از امتحان: عبرت گرفتن از شکست

«هر شخص موفق، طعم شکست را چشیده است»

این قسمت برای دانشجویانی نوشته شده است که در امتحان شکست خورده‌اند. هرچند توصیه‌های آن کلی است و برای همه قابل استفاده می‌باشد.در ذهن بسیاری از دانشجویان، یکی از بزرگترین فشارهای روحی، شکست خوردن در امتحانات است.  سعی کنید آن را بپذیرید.

قبول کنید که تنها در بخش خاصی موفق نشده‌اید. و از شکست به منظور تضمین موفقیت آینده با ساختن زیر‌بنایی محکم استفاده کنید. به شکست همانند «فرصتی دوباره برای یادگیری» نگاه کنید.شکست یک مرحله زود‌گذر است. یکی از موثرترین راه‌های اشتباه نکردن، اشتباه کردن است. دلیل اشتباهات خود را دریابید  و سعی در اصلاح آن داشته وبه خاطر داشته باشید که در زندگی به طور کلی موفقیت ابتدا با اشتباه کردن به دست می‌آید، نه با اشتباه نکردن.در صورتی که امتحانات دیگری در پیش است، خود را برای امتحانات باقی‌مانده آماده کنید یادتان باشد شما برای درس خواندن به دانشگاه آمده‌اید نه چیزهای دیگر ، پس مواظب باشید حاشیه بر متن اصلی غالب نشود

پیروز و سربلند باشید

 

*منبع:

 ریس، فیلیپ و سالی براون، ، چگونه آموزشگر بهتری باشیم، ترجمه پرویز امینی.

كتاب برنامه ریزی تحصیلی موسسه علوی


Foot Complaints
هفدهم مرداد 96 01:45 ق.ظ
We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

Your website provided us with useful information to work on. You have performed
an impressive activity and our whole group will likely be grateful to you.
foot pain during pregnancy
ششم تیر 96 06:16 ب.ظ
These are actually enormous ideas in concerning blogging.
You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.
http://befittinggala2855.jimdo.com/2015/06/27/nonsurgical-hammer-toe-repair
بیست و نهم اردیبهشت 96 12:15 ب.ظ
Wow, this piece of writing is pleasant, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to inform her.
Hans
بیست و پنجم اردیبهشت 96 12:33 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
manicure
سیزدهم فروردین 96 05:57 ب.ظ
Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are
you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my website loaded up as quickly as yours lol
manicure
دهم فروردین 96 02:39 ب.ظ
I'm extremely pleased to find this page. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!!
I definitely appreciated every little bit of it and i
also have you saved to fav to look at new information in your blog.
عمت
بیست و چهارم مهر 91 01:53 ب.ظ
کس نگو
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر